Energy drink?Działa?Stawia na nogi?

By | 00:29 6 Komentarze
Witajcie:)
Piszę dopiero po paru dniach ponieważ miałem zjazd na uczelni, wkońcu trzeba czasem na nich być ;D
Jako że napoje energetyczne robią furorę postanowiłem opisać ich działanie. Reklamy przedstawiają je jako cudowne antidotum na zmęczenie, senność i brak koncentracji, więc pijemy je w pracy, za kierownicą, na boisku, w szkole. Ale czy faktycznie tak pobudzają i dają zastrzyk energii, jak sądzimy?
Przedstawię teraz krótką historię powstania pierwszego i najsłynniejszego napoju energetycznego.

"Tajlandia, rok 1982. Na stołecznym lotnisku ląduje samolot z Austrii. Na jego pokładzie jest Dietrich Mateschitz, dyrektor marketingu w koncernie produkującym pastę do zębów, przybywający do tego kraju w podróży służbowej. Jest zmęczony po długim locie.
Kiedy przyjeżdża do hotelu, w jego ręce trafia miejscowy napój o nazwie Krating Daeng - Czerwony Bizon. Wypija go i ku własnemu zaskoczeniu czuje, że zmęczenie i znużenie znika, jak ręką odjął. Momentalnie dochodzi do wniosku, że ten produkt przyniesie mu krociowe zyski. Mateschitz rezygnuje z pracy i chociaż nawet jego znajomi pukają się znacząco w czoło, inwestuje wszystkie oszczędności w fabrykę u podnóża Alp, skąd zamierza zalać swoim napojem cały świat.
Intuicja go nie zawodzi. Stworzony przez niego i wprowadzony na rynek Red Bull błyskawicznie zdobywa ogromną popularność. Początkowo wśród imprezowiczów, dla których nowy napój staje się cudownym środkiem na wytrwanie w szalonej zabawie do białego rana. Ale wkrótce sięgają po niego inni: kierowcy tirów, studenci w czasie sesji, lekarze na nocnych dyżurach, menedżerowie pracujący po godzinach, sportowcy podczas treningów..." Wkrótce powstało wiele innych napojów energetycznych, które składem praktycznie się nie różnią.
Ale co tak naprawdę te napoje zawierają, że mają nas postawić na nogi odrazu po wypiciu??

Pierwszym składnikiem jest Guarana, jest to pnącze pochodzące z Ameryki Południowej. Jego nazwa pochodzi od zamieszkującego tereny Brazylii plemienia Guarani, które przypisuje tej roślinie magiczną moc. Indianie uważają guaranę za afrodyzjak, lekarstwo na problemy jelitowe i środek pomagający odzyskać siły.

Jako że, guaranie przypisuje się cudowne właściwości, przeprowadzono badania naukowe w wyniku których nie potwierdzono tych doniesień. Jej jedyny pewny atut to wyższa niż w kawie zawartość kofeiny, która jest ponadto łatwiej przyswajana przez ludzki organizm niż ta z małej czarnej. Reszta to mity i legendy.


Kolejnym składnikiem jest Kofeina, jest to Alkaloid purynowy zaliczany do grupy stymulantów. Najczęściej spotykamy się z nią pod postacią kawy.Już 100 mg kofeiny może znacząco podnieść sprawność naszego mózgu. 238 mg spowoduje, że poprawi się wydajność układu krążenia, dzięki czemu poczujemy się fizycznie mniej zmęczeni, aby to jednak osiągnąć, musielibyśmy wypić trzy puszki energetyków.
Niestety, taka dawka jest już zbyt duża i może zdestabilizować funkcjonowanie innych układów ludzkiego ciała. Negatywne skutki takiej ilości kofeiny to m.in. zbytnie pobudzenie systemu nerwowego, objawiające się rozdrażnieniem, gonitwą myśli, bezsennością itp. Takie objawy mogą raczej wywołać u nas poddenerwowanie, a nie naładowanie energią.


Następnym składnikiem to Tauryna, jest to Aminokwas przechowywany w tkance mięśniowej. Możemy ją spotkać w mięsie, wątrobie, dlatego wegetarianie odczuwają jej nie dobór.


Badania, które wykonano na zlecenie Red Bulla, wykazały, że zawartość tauryny w napojach energetyzujących wpływa na polepszenie czasu reakcji, poprawę koncentracji i pamięci. Naukowcy nie potwierdzają tych doniesień, ponieważ takie działanie może powodować również kofeina, cukier lub inne składniki.


Kolejnym składnik to Żeń-szeń, jest to roślina zielna, stosowana w tradycyjnej medycynie dalekowschodniej. Jest to ceniona roślina lecznicza.


Pomimo paru tysięcznej historii tej rośliny, naukowcy nie zdołali udowodnić ani zaprzeczyć doniesieniom o leczniczych właściwościach tego składnika.

Następnym składnikiem jest Inozytol, Alkohol cukrowy, zaliczany do witamin z grupy B.
Producenci energy drinków utrzymują, że zwiększenie ilości inozytolu w organizmie powoduje, że wątroba wydajniej przetwarza tłuszcze, węglowodany i białka. Naukowcy przeprowadzili badania na laboratoryjnych szczurach których dieta była uboga w inozytol, w wyniku czego ich wątroby zaczynały się otłuszczać.
Do energetyków dodaje się także, Witaminy z grupy B. Są to niektóre z tych składników odżywczych, których dostarczasz swojemu ciału podczas posiłków albo w postaci preparatów multiwitaminowych. Przyswajanie tych witamin zwalcza zmęczenie i poprawia koordynację ruchową.
Ciekawostką jest to że, witaminy z grupy B wydzielają intensywną, nieprzyjemną woń, dlatego napoje energetyzujące są mocno aromatyzowane i mają specyficzny landrynkowy smak.

Przyczyny spożywania napojów energetycznych w nie odpowiednich dawkach mogą być opłakane w skutkach. Zwłaszcza po zmieszaniu z alkoholem, często ludzie piją red bull'a z wódką...Ryzykują bardzo wiele, choć są tego nie świadomi.

Osobiście uważam, że energetyk może być błyskawicznym zastępstwem dla filiżanki kawy, poprostu gdy nie mamy czasu jej zrobić. Dzięki niemu zostaniemy postawieni na nogi ale nie na długi okres.

Jakie jest wasze zdanie na ten temat?Pijecie napoje energetyczne?


Pozdrawiam:)


Nowszy post Starszy post Strona główna

6 komentarzy:

 1. Z pierwszego zdjęcia próbowałem trzech na pięć się na nim znajdujących ;-) Generalnie jednak nie pijam, źle na mnie wpływają. Wolę kawę, choć też nie więcej jak jedna-dwie dziennie ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. staram się nie pić energetyków ;)
  raczej jestem zwolennikiem kawy :D ale tylko do 15.30. ;)
  pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja nie jestem fanką energetyków, wole kawe z dużą ilością mleka :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Energetyki są słabe bynajmniej na mnie, Nic nie dają ;/ Jeśli trzeba odzyskać energię to lepsza czekolada mleczna :))

  OdpowiedzUsuń
 5. ja w sumie ich po prostu nie lubię, więc powiedzmy, że problem z głowy :)

  OdpowiedzUsuń

Recent Comments